Урок з англійської
мови у 6 класі
Тема: A trip to London.
Мета уроку: Закріплення
і вдосконалення знань по темі "London".
Розвивати здатність до здогадки, комунікативні здібності,
слухову короткочасну пам'ять , увагу, уяву. Розвивати кругозір учнів,
стимулювати учнів до самостійного пошуку додаткової інформації по темі.
Виховувати почуття поваги до англомовного народу та
інтерес до культури країни та її мови.
Тип уроку:
Узагальнення та систематизація знань.
Обладнання:
Проектор, роздатковий та дидактичний матеріал, звуковий та відео супровід.
ХІД УРОКУ:
I. Початок уроку.
1.Організаційний
момент.
2.
Привітання, повідомлення теми та мети уроку.
Teacher: Good morning, dear children and guests of our lesson. Today is unusual lesson, because today we
are going to travel to one of the most beautiful country – Great Britain. But
we shall have an excursion in one city and I want you to guess the place what we are going to visit. So, please
look and the screen and solve the rebus.
Yes, you are
right. It is London and today we stop in this city. But how do you think why
this city? (Because London is a capital of Great Britain). Today the topic
of our lesson is “Travelling to London”
Today we shall know
a lot of interesting information about its history, traditions and sights
What sights of London do you
know?
3. Введення в
іншомовну атмосферу.
1)Мовленнєва зарядка. Вірш «Cinquain».
Well done. And
now let’s try to do cinquain on the topic London. Here are rules how to make
it:
Синквейн - це не звичайний вірш, а вірш, написаний відповідно
до певних правил. У кожному рядку задається набір слів, який необхідно
відобразити в вірші.
1 рядок - заголовок, в який
виноситься ключове слово, поняття, тема синквейна, виражене у формі (іменника).
2 рядок – опис теми (два
прикметники).
3 рядок – опис дії (три
дієслова).
4 рядок - фраза, що несе певний
зміст, відношення до теми (різні частини мови)
5 рядок - синонім, який повторює зміст теми.
1. London. (Лондон)
2. Ancient, major.
(Древний, большой)
3. Grows, develops, attracts. (Растет,
развивается, притягивает)
4. I wish (want) to visit London. (Я мечтаю
посетить Лондон)
5. Queen.
II. Основна частина.
Аудіювання тексту "Top 10
attractions of London".
Аудіювання тексту у пред’явленні відеозапису.
1) Listening
T: Watch the video "Top 10 attractions of London".
Pay attention to the sights that you’ll see on this video.
Перевірка
розуміння тексту. Складання
речень у теперішньому доконаному часі.
T: And now say
and write what you have already seen and what you have not seen in London yet.
•
We have already seen...
•
We haven't seen …yet.
|
1.London Zoo
|
8. Covent Garden
|
|
2. Trafalgar Square
|
9. The Thames
|
|
3. The Houses of Parliament
|
10. Big Ben
|
|
4. London Bridge
|
11.Westminster Abbey
|
|
5. St. James Park
|
12. St. Paul's
Cathedral
|
|
1. The Tower of London
7. Double Decker Bus
|
13. Buckingham Palace
14. London Eye
|
10. St. Paul's
Cathedral
9. Trafalgar
Square
8. Double Decker
Bus
7. The Thames
6. Covent Garden
5. The Tower of London
4. London Bridge
3. The Houses of
Parliament
2. Buckingham Palace
1. London Eye
Учні на дошці записують речення
у теперішньому доконаному часі.
Фізкультхвилинка “If you happy and you know it”
Організація
монологічного мовлення учнів з теми.
Монологічні висловлювання учнів. Доповіді учнів про
визначні місця Лондона.
T: And now it’s
time to our trip to London. As you see, on each table you have a double-decker
bus – one of the main mean of transport in London. So, we start our excursion.
Each of you will try yourself in the role of a guide and tell us about the
places of interest in London which are worth seeing. It was your hometask to
prepare the report about one sightseeing of London.
In order to see
the route of our excursion I’ll give a map.
So we start near Tower Bridge. The first guide will tell us the most
important and interesting fact about this place. The rest of the pupils are the
tourist from Ukraine and if you like the report you can give a point and tick
the sticker on this sheet of paper. And at the end we can decide who will be
the best guide.
Pupil’s reports:
1. Tower Bridge
2. Tower of London
3. St. Paul’s Cathedral
4. Trafalgar Square
5. National Gallery
6. House of Parliament
7. Big Ben
8. Westminster Abbey
9. Buckingham Palace
10.
London Eye
11.
Madam Tussaud’s Museum
12.
Parks (Regent’s Park)
13.
Windsor Castle.
T: Now, my friends, let’s summarize
what we can see in London.
T: Name these sights. (Teams have to
answer the questions in turns.)
1. …
Park (Hyde)
2. …
Square (Trafalgar)
3. …
Gallery (National)
4. …
of London (The Tower)
5. …
Cathedral (St. Paul’s)
6. …
Bridge (Tower)
7. …
Abbey (Westminster)
8. …
Palace (Buckingham)
9. The
River…(Thames)
10. The
Houses of …(Parliament)
London and its sights
1. What is the capital of Great Britain?
a) Washington b) London c) New York
2. What river does London stand on?
3. Big Ben is
a) a tower b) a bell c) a clock
4. Now the Tower of London is
a) a prison b) a museum c) a hotel
5. What is London famous for?
a) gardens b) forests parks
6. You can see
the column with a statue of Nelson in…
a) Piccadilly Circus b)
Hyde Park c) Trafalgar
Square
7. London Zoo is
in …
a) Regent’s Park
b) St. James’s Park c) Hyde
Park
8. They change
the Guard every day at…
a) 9:30 a.m.
b) 11:30 a.m. c) 12 o’clock
9. Another
famous sight outside the Tower of London is the …
a) Pelicans b)Ravens
c) Ducks
10. The London
home of the Queen is …
a) Buckingham Palace b) Westminster Abbey c) Covent Garden
11. The seat of
the British Government is
a) The Houses of Parliament b) Buckingham Palace c)
Piccadilly Circus
12. What is the
Queen’s favourite summer home?
a) Windsor Castle b)
Buckingham Palace c) St. Paul’s
Cathedral
Физкульхвилинка. Вправи для очей.
Sit comfortably. Close your eyes. Breathe in. Breathe
out. Let's imagine that we are in London. You are on Trafalgar Square. Look around you see
a lot of pigeons and tourist who feed them. Look up you see the blue sky. Look
down you see a lot of red and nice flowers. Look left, what can you see? The
National ….(Gallery). Open your eyes. How do you feel?
Look left, right
Look up, look down
Look around.
Look at your nose
Look at that rose.
Close your eyes,
Open, wink and smile.
Your eyes are happy again.
Робота
з текстом. Робота в картках. Робота в парах.
Pupils, you should read the information about some London
sights and write what they are. Then match the words to the pictures.
Учні читають інформацію про деякі
визначні місця Лондона і написати, що це за місце та знайти відповідну
картинку.
Перевірка
виконання завдання.
III Заключна частина уроку.
1.
Підбиття підсумків
уроку та оцінювання учнів.
T.: So, and now let’s summarize our
lesson
I’m satisfied with your work, you
were active, clever and attentive. Let’s count your points and decide who is
the best guide.
And of course, I’d like to appreciate
the work of each group and give the certificates to the most active, the most
attentive and the cleverest group.
Say me please, what did you like the most? What task
was difficult / interesting / boring?
And if you have a chance to visit London, what place
of interest you’ll visit? Why does it attract you more?
So, some of you get excellent marks.
_______your mark is 11
_______you have made some mistakes, so your mark is
10.
______ you were very active, your mark is 10.
Let’s write down the homework in your diaries.
Revise the topic words in your vocabularies.
Thank you for the lesson!
Резервний
час
Розгадати ребуси
Trafalgar
Westminster
Buckingham




Комментариев нет:
Отправить комментарий